Pokud se člověk rozhoduje mezi podnikáním a zaměstnáním, měl by zvážit několik faktorů. Obě možnosti mají svá pro a proti a to, co může být pro jednoho člověka nejlepší, nemusí být pro jiného ideální volbou. Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant?
Neexistuje jednoznačná odpověď na to, zda je lepší být zaměstnaný, nebo pracovat tzv. na sebe. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Existuje však několik obecných věcí, nad kterými je dobré se při rozhodování zamyslet.
Podnikání – ano, nebo ne?
Podnikání je v současné době rozhodně velká výzva, a to jak po finanční, tak po emocionální stránce. Jako majitel firmy má člověk svobodu činit vlastní rozhodnutí a určovat si vlastní rozvrh. Na druhou stranu musí bojovat s byrokracií, poplatky a možnostmi neúspěchu.
Pokud se však člověk dá na dráhu podnikatele, má možnost vybudovat něco od základů a mít plnou kontrolu nad směřováním firmy. Kromě toho mají podnikatelé často větší potenciál finančního úspěchu, pokud podnikání prosperuje.
Jednou z největších výzev spojených s vedením podniku je míra odpovědnosti a rizika. Majitel firmy je v konečném důsledku zodpovědný za úspěch společnosti a musí být připraven zvládnout všechny problémy nebo neúspěchy, které mohou nastat.
To může být pro mnoho podnikatelů významným zdrojem stresu a tlaku. Založení a vedení podniku navíc vyžaduje značné časové nasazení a často zahrnuje dlouhé hodiny dřiny.
Registr živnostenského podnikání
Registr živnostenského podnikání shromažďuje veškeré informace o podnikání a slouží tak pro současné i budoucí podnikatele.
Registr živnostenského podnikání lze nalézt na webu rzp.cz, přičemž zde lze např. vyhledat podnikatele podle IČ, spravovat svoje údaje po přihlášení do portálu, ohlásit živnost nebo ji změnit, zažádat o výpis z živnostenského rejstříku a mnoho dalšího.
Na portále se lze také dočíst novinky ze světa podnikání, rady ohledně podnikání nebo statistické údaje o podnikatelích.
Odpisy – kalkulačka
Jednou z možností, jak si mohou živnostníci zvýšit hodnotu nákladů pro podnikání před odevzdáním daňového přiznání, je odpis majetku. Pro odpis majetku je však důležité si vést podrobné účetnictví, přičemž se jedná o postupné zahrnování pořizovací ceny majetku do nákladů.
K odpisu majetku může pomoci i kalkulačka odpisů, která pomůže s výpočtem odpisů hmotného majetku.
Do odpisové kalkulačky je potřeba zadat druh odpisové skupiny, vstupní cenu majetku, typ odpisu a datum pořízení.
Odpisy majetku pak kalkulačka spočítá sama.
Podnikání může být velmi náročné.
Změnový list – zrušení živnosti
Změnový list pro zrušení živnosti slouží podnikateli ke zrušení podnikatelského oprávnění. Na zrušení živnostenského oprávnění má každý právo dle živnostenského zákona.
Zrušení živnosti lze jednoduše osobně vyřídit na živnostenském úřadě nebo lze žádat i elektronicky na portálu živnostenského podnikání. V obou případech je však nutné mít vyplněný změnový list zrušení živnosti.
Ukončení živnosti pak probíhá v řádu dnů, nejdříve však může být živnost ukončena k datu podání žádosti.
Zaměstnání – ano, nebo ne?
Být zaměstnancem poskytuje určitou stabilitu a jistotu, která podnikatelům často chybí. Jako zaměstnanec se člověk může spolehnout na stálou výplatu, benefity a v některých případech i jistotu zaměstnání.
Člověk má také možnost učit se od zkušených profesionálů a získat cenné dovednosti, které mu mohou pomoci v kariérním postupu.
Na druhou stranu jako zaměstnanec má člověk menší kontrolu nad svým pracovním prostředím a směřováním firmy. V závislosti na struktuře organizace může mít také omezené možnosti profesního růstu a postupu.
Někteří zaměstnanci se také mohou cítit omezováni firemními zásadami a postupy, což vede k pocitu omezení a nedostatku samostatnosti.
V zaměstnání musí např. zaměstnanec schválenou propustku k lékaři, pokud potřebuje lékaře navštívit v pracovní době. Propustku k lékaři pak potvrdí lékař přímo na místě razítkem a podpisem. Na propustce k lékaři dále nesmí chybět jméno zaměstnance, jeho vykonávaná funkce, časové rozmezí návštěvy lékaře a datum.
Poloviční úvazek – plat
Spousta lidí také volí kompromis mezi zaměstnáním a živností. Obojí lze totiž provozovat současně, akorát nemá člověk živnost jako hlavní činnost, nýbrž jako tzv. činnost vedlejší.
Na vedlejší činnost často podnikají osoby s polovičním úvazkem, jelikož plat polovičního úvazku bývá poměrně nízký. Plat polovičního úvazku by měl odpovídat 50 % platu plného úvazku.
V České republice navíc není mnoho příležitostí pro zkrácený úvazek.