- Komerční sdělení -peníze

Scholz a Biden vyzvali Rusko, aby přijalo „skutečné kroky“ k deeskalaci napětí

Německý kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden vyzvali ve středu Rusko, aby přijalo „skutečné kroky směřující k deeskalaci“ a zároveň upozornili na to, že dosud nebylo zaznamenáno, že by Rusko přistoupilo k výraznému stažení svých vojáků z blízkosti ukrajinských hranic. TASR zprávu převzala od agentury AFP, která o tom informovala na základě prohlášení úřadu německého kancléře.

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a německý kancléř Olaf Scholz během tiskové konference 7. února 2022 ve Washingtonu.
„Riziko další vojenské agrese Ruska proti Ukrajině zůstává stále vysoké. Je nutná maximální ostražitost,“ uvádí se v prohlášení mluvčího německého kancléře Steffeana Hebestreita, který informoval o obsahu společného telefonátu Scholza s Bidenem.

„Rusko musí přijmout skutečné kroky směřující k deeskalaci,“ uvedli lídři během telefonátu. Zároveň zopakovali varování, že pokud Rusko podnikne další vojenské kroky proti Ukrajině, bude čelit „mimořádně vážným následkům“.

Tvrzení Ruska o stěhování vojsk od Ukrajiny jsou podle USA nepravdivá
Německý kancléř během telefonátu seznámil amerického prezidenta také o svých úterních jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se uskutečnily v Moskvě.

Oba lídři zároveň přivítali prohlášení ruského prezidenta o tom, že diplomatické snahy cílené na vyřešení ukrajinské krize by měly pokračovat.

Scholz a Biden se také shodli, že je důležité pohnout se směrem k provádění minských dohod, které v roce 2015 vyjednaly společně Rusko, Ukrajina, Německo a Francie a také, že je důležité, aby došlo k pokroku i při jednání v normandském formátu – skupiny vyslance čtyř zmíněných zemí, kteří se pravidelně setkávají od ruské anexe poloostrova Krym, k níž přišlo v roce 2014 -, cituje Hebestreita agentura Reuters.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat