- Komerční sdělení -peníze

Súdánské bezpečnostní síly opět zasáhly proti demonstrantům

Tisíce Súdánců demonstrovaly proti vojenskému převratu v zemi.

Súdánské bezpečnostní síly použily v sobotu slzotvorný plyn proti demonstrantům, kteří se shromáždili nedaleko prezidentského paláce v hlavním městě Chartúm.

Tisíce Súdánců demonstrovaly proti vojenskému převratu v zemi. Žádali návrat vojáků do kasáren a nastolení civilní vlády, informovala agentury AFP.

Svědci uvedli, že davy pochodovaly v ulicích metropole navzdory silnému nasazení bezpečnostních sil, které před plánovanými protesty zablokovaly mosty spojující hlavní město s předměstími, přerušily telefonní linky a omezily internet.

Podle nezávislého výboru lékařů zahynulo od říjnového převratu při zásazích bezpečnostních sil během protestů nejméně 48 lidí.

Guvernér státu Chartúm však varoval, že bezpečnostní síly „se vypořádají s těmi, kdo porušují zákon a vytvářejí chaos“.

Vojenský převrat v Súdánu se odehrál 25. října, kdy generál Abdal Fattáh Burhán sesadil vládu, zadržel civilní vedení země v čele s premiérem Abdalláhem Hamdukem a vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Burhán zadržoval Hamduka několik týdnů v domácím vězení, ale 21. listopadu ho vrátil do funkce na základě dohody slibující volby v červenci 2023. Tento krok rozzlobil mnoho Hamdukových prodemokratických příznivců, podle nichž Hamduk takto poskytuje Burhánovu převratu závoj legitimity.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat