- Komerční sdělení -peníze

Úvodní slovo předsedy ASO Bohumíra Dufka na 9. Mezinárodní ekonomické konferenci

Dovolte mi, abych zahájil dnešní Mezinárodní, již devátou ekonomickou konferenci Asociace samostatných odborů ČR, která je vždycky organizována i s mezinárodní účastí.

Motto dnešní konference se ponese v duchu kolektivního vyjednávání v současném období, které je provázeno jak krizemi, tak velice neblahým způsobem zasahující do života a životní úrovně jak našich členů, tak ostatních zaměstnanců, které zastupujeme v kolektivním vyjednávání.

Foto

Je v tomto období velice důležité, jak se budou ekonomicky chovat rodiny a jednotliví občané. Protože mohou být neblaze zaskočeni některými finančními náklady, které mohou odčerpat její značnou finanční hotovost, již tak z nízkých mezd a platů za jejich práci.

Musím tady konstatovat, že všechny negativní dopady ekonomické krize se také projevují na sociálním smíru ve společnosti. Není možné. Aby všechny problémy s financováním státního rozpočtu se neustále přenášely na občany a k tomu se ještě zadlužovala státní pokladna. Tato vláda pravděpodobně udělá dluh vyšší než bilion korun. A přitom nám slibovali, a myslím si, že je také drtivá většina občanů i za to volila, že razantně se vypořádá s dluhy, které jsou ve státním rozpočtu.

Naši politici by si měli uvědomit, že čtyřletý volební cyklus slouží k tomu, že by měli co nejlepším svědomím sloužit našim občanům a ne aby se chovali, jako když jim ten stát patří. My apelujeme na naše členy, aby k volbám přistupovali svědomitě a hlavně zodpovědně. Nezodpovědnost se tady nevyplácí a na druhou stranu musím konstatovat, že se tvrdě trestá.

Embed:

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/embed/O7ej_oisRyA?si=Bh2Fz_rlXLJhmStC“ title=“YouTube video player“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share“ referrerpolicy=“strict-origin-when-cross-origin“ allowfullscreen></iframe>

Jestli si dobře pamatujete, v minulých letech jsme řešili na této konferenci zvyšující se minimální mzdu, kdy nám zaměstnavatelé neustále tvrdili, že to povede k propouštění zaměstnanců. Vidíte, není to pravda. Doba ukázala, že pravda byla na naší straně, protože ČR má jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU. A to podotýkám, že podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí náš pracovní trh tzv. nasál asi 90 tisíc ukrajinských občanů, kteří utekli do ČR.

V současnosti, a proto se o tom zmiňuji, neustále slyšíme, že zvyšování minimální mzdy musí být pomalé, protože to ohrožuje podnikání. Já jsem přesvědčen, že to není pravda, protože některé abnormální zisky určitých organizací odčerpává i stát růst formou různých daní. V této souvislosti konstatuji, je velice příznivé, že § 111 zákoníků práce jednoznačně stanoví, že vláda bude každé dva roky stanovovat koeficientem výpočet minimální mzdy. A je tam jedna velice důležitá věc, že pokud dojde k podstatné změně vnitrostátních ekonomických podmínek, je možné výši koeficientů měnit před uplynutím této dvouleté lhůty. Odpadají tím neustálé diskuse hlavně našich podnikatelů, že nemají čas na to, dobře propočítat mzdovou úroveň a dobře stanovit zvyšování minimálních mezd a tím následně dalších tříd.

Tady se zmíním o jedné věci, která se stala dalším nešvarem v ČR, že se tady neustále hovoří o tom, že musí být propouštěno. Propouštění zaměstnanci ze zaměstnání bez udání důvodu, aby to zpružnilo trh. Konstatuji tady, že to není pravda, je to jenom politická obezlička a já věřím, že těm politikům, kteří toto pronášejí, to bude dobře zohledněno ve volebním klání. Na druhé straně musím říct, že je velice žádoucí, aby byl přijat dokument, který povede ke stanovení opatření k postupnému zvyšování pokrytí zaměstnanců kolektivními smlouvami.

Evropský parlament, podotýkám, a Rada EU přijaly 19. října roku 22 směrnici o přiměřených minimálních mzdách v EU, ve které je také vyjádřena podpora, a to je velice důležité, kolektivnímu vyjednávání a většímu rozšiřování vyšších kolektivních smluv, aby byla pokryta co největší část zaměstnanců kolektivními smlouvami. Pro nás je to jasná deklarace podpory kolektivního vyjednávání, zejména pak v souvislosti s vyjednáváním o mzdách a mzdových tarifech. Všeobecná výdělková úroveň v ČR je stále nízká a výše minimální mzdy patří dlouhodobě k nejnižším v EU. Tady bych jenom připomněl, že se mi líbí konstatování některých politiků, že na to nemáme. Máme na jiné věci, tak máme i na to, aby se pravidelně zvedala mzdová úroveň. Tyto změny povedou v roce 25 a 26 ke zvýšení minimální mzdy a tím i ostatních tarifů, což posílí jednoznačně vyšší příjmů a přiblíží mzdovou úroveň v ČR ke mzdám, kterými jsou zaměstnanci odměňováni ve vyspělých zemích EU. A já věřím, že se jim rychleji přiblížíme, abychom dosáhli evropských standardů. A pro nás ta hranice je 50 % průměrné mzdy v ČR. To znamená, že minimální mzda by měla dosahovat 50 % mzdové úrovně. V minulosti bylo úplně jedno, jestli vládla pravice nebo levice.

Podbízeli jsme se všichni v ČR levnou cenou práce. A co je velice smutné, že se na tom velkou měrou podílela i sociální demokracie, která se deklarovala jako velký zastánce zaměstnancům. Já si myslím, že spíš zneužívala svého postavení vůči jejich voličům. Já jsem přesvědčen a s plnou zodpovědností říkám, jako odborář, že je před námi období, kdy musíme stanovit naše ekonomické, sociální a politické priority v následujícím období, že to nemůže být postaveno na jednom člověku, který se probudí a hlásá nesmysly a tvrdí, že tím zastupuje celé odborové hnutí.

Naše dnešní konference a celý program vede k dosažení účinné podpory kolektivního vyjednávání jak v odborových organizacích, tak projednávání a schvalování kolektivních smluv vyššího stupně v jednotlivých svazech. Kolegyně a kolegové, jsem přesvědčen, že jsme předstihli dobu a zadali jsme, a můžu tady konstatovat na základě těch devíti konferencí, což si můžete zkontrolovat, projekt jako průzkum pod názvem Rizika dopadů ekonomické krize na sociální smír z pohledu zaměstnanců. Tento průzkum tipuje místa a možnosti řešení tohoto problému v ČR. Podle mě to bude jasný návod a důležitý krok, jak lépe porozumět vnímání dopadů na pracovní a sociální podmínky zaměstnanců. A tento průzkum bude projednán na letošní druhé konferenci, která bude interaktivní na internetu 27. prosince letošního roku.

Akční plán na podporu kolektivního vyjednávání, na kterém se v současnosti pracuje a pracují na něm i sociální partneři s Ministerstvem práce a sociálních věcí, musí reagovat na výstupy z tohoto programu. Já bych tady jenom připomněl, že první jednání zahajujeme, Ing. Pikerskou na ministerstvu zítra, kde je k tomu svolaná expertní skupina. Chceme, aby v tomto plánu bylo jednoznačně určeno, že bude stanoven vyjednávací poplatek pro zaměstnance, kteří nejsou odborově organizováni a který bude vložen do fondu na podporu kolektivního vyjednávání jako forma solidárního poplatku. Není možné, abychom neustále tolerovali tyto černé pasažéry, kteří zneužívají kolektivního vyjednávání, nepodílí se na ní, ale přitom z ní čerpají.

Řeknu pro sebe určitý výsledek. Vím, že to bude tvrdé v ČR, protože jsou tady názory, že by měly kolektivní smlouvy platit jenom pro odboráře, ale věřte mi, že to není v souladu s českou ústavou ani se sociální chartou. Požadujeme jednoznačně termíny, ze kterých bude plynout povinnost rozšířit kolektivní smlouvu vyššího stupně ministerstvem a snížit kritérium zaměstnanců z deseti na tři, tak, aby byla jednoznačně splněna směrnice EU. Kolegové a kolegyně, dovolím si tady tvrdit, že je čas na radikální změnu. A nyní mi dovolte, abych přivítal naše kolegy ze zahraničí, kolegu tajemníka Evropské federace zemědělců. Pana Maurera Josefa, vedoucího organizačního oddělení v regionu pro střední Evropu FTF v Bruselu. Dalšího našeho kolegu, předsedu Odborového svazu pracovníků zemědělství z Polska, předsedu Odborového svazu Medos z Maďarské republiky a jeho kolegy. Předsedkyni Janu Žitňákovo odborového svazu volnohospodárů ze Slovenska a její kolegyně.

Dovolte mi, abych přivítal jediného podnikatele, předsedu zemědělského svazu Martina Pýchu, který měl odvahu mezi nás. Všichni ostatní se z neznámých důvodů museli omluvit. Současně bych si dovolil přivítat Davida Kadečku, výkonného sekretáře Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Kolegy Baláže a Urbana a ostatní, na které jsem případně zapomněl, ze Slovenska a z ostatních států našich spřátelených svazů. Samozřejmě také ještě jednou vítám všechny účastníky této dnešní konference.

A protože je tato konference jako obvykle přenášena na internetu, tak bych si dovolil pozdravit přes počítače a internetové stránky všechny naše přátele, kteří sledují tuto konferenci. Jenom pro vaši informaci, v loňském roce to bylo 42 tisíc shlédnutí naší konference. A je pravdou, že musíme také konstatovat, že tato mezinárodní konference je financována ze státního příspěvku na aktivity sociálních partnerů podle § 320A písmeno A zákoníku práce a v rámci činnosti Asociace samostatných odborů na podporu sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání pro letošní rok 24. Současně také vítám akreditované novináře. Momentálně není doba, aby se řeknu, tlumočili do společnosti naše některé kritické připomínky, ale já si myslím, že internet je mocný a že se to určitě rozšíří a bude to preferováno jako informace do budoucna, jak má vypadat kolektivní vyjednávání, výše mezd, minimální mzda a samozřejmě rozšiřování kolektivních smluv.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat