- Komerční sdělení -peníze

Vojenská situace v Donbase se vyostřuje, Rusko oznámilo návrat dalších jednotek

Ukrajinská armáda ve čtvrtek informovala, že proruští separatisté při ostřelování města Stanycia Luhanska zasáhli také budovu mateřské školy. Zranění při tom utrpěly dvě učitelky.

Děti, které se v budově nacházely také, vyvázly bez zranění, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na tweet humanitární organizace Vrať se živý (Povernys žyvym).

Při ostřelování byla poškozena byla i komunální infrastruktura – polovina města zůstala bez elektřiny. Jak informovala agentura Ukrinform, ve středu proruské ozbrojené formace porušily příměří v oblasti celkem osmkrát.

Porušení příměří ukrajinskou armádou hlásí však i proruští separatisté z obou samozvaných republik v Donbasu, kteří upozorňují, že v posledních hodinách došlo k výrazné eskalaci napětí. Vojenské velení samozvané proruské Doněcké lidové republiky (DLR) ve čtvrtek obvinilo ukrajinskou armádu, že ostřelovala důl Gagarin u obce Horlivka (v ruštině Gorlovka), přičemž použila protitankový raketový systém.

Informovala o tom ve čtvrtek agentura TASS, podle které ukrajinské bezpečnostní složky použily tuto zbraň poprvé od začátku roku 2022. Naposledy k ostřelování DLR z tohoto typu zbraně došlo loni 25. prosince. Velení lidových milic DLR tvrdí, že za posledních 24 hodin se ukrajinská armáda nejméně 15krát dopustila porušení příměří, když v DLR ostřelovala civilní infrastrukturu a obydlené oblasti.

Oficiální představitel lidových milic DLR Oleg Nikitin konstatoval, že situace na styčné linii mezi zónami pod kontrolou proruských povstalců a ukrajinské armády se v posledních hodinách výrazně vyhrotila, přičemž zodpovědná je za to ukrajinská strana. Se stejným obviněním přišlo ve čtvrtek i velení milicí samozvané Luhanské lidové republiky (LLR). Oba subjekty upozornily na toto porušení příměří i Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která však vzhledem k vyhrocení situace na východě Ukrajiny stáhla nedávno z Donbasu část svých pozorovatelů.

Podle agentury Reuters nebylo bezprostředně jasné, o jak závažné incidenty jde. Ukrajinské vedení ani OBSE se k nim zatím nevyjádřily. Takové incidenty se za osm let trvání konfliktu na východě Ukrajiny vyskytly mnohokrát, ale k těmto posledním došlo poté, co Rusko v blízkosti ukrajinských hranic soustředilo více než 100 tisíc vojáků, přičemž současně předestřelo požadavek, aby se organizace NATO zavázala, že Ukrajinu nepřijme do svých řad.

V této situaci Západ Moskvě pohrozil novými sankcemi, pokud zaútočí na Ukrajinu; Rusko přitom popírá plánování jakýchkoli útoků, připomíná Reuters. Americké tajné služby začátkem února informovaly, že podle jejich předpokladů má Rusko v plánu vymyslet si záminku pro napadení Ukrajiny. Pravděpodobně půjde o video zachycující zinscenovaný útok. Rusko i toto tvrzení popřelo.
VIDEO: Rusové prý stahují vojenskou techniku ​​dál od hranic

Ve čtvrtek naopak ruské ministerstvo obrany oznámilo odsuny dalších jednotek, který začal poté, co splnily úkoly vyplývající ze zadání vojenských cvičení. Agentura TASS ve čtvrtek informovala, že do místa stálé dislokace se vracejí tanky a další vojenská vozidla Západního vojenského okruhu. Pokračuje také stahování vojáků a techniky Jižního vojenského okruhu z Moskvou anektovaného Krymského poloostrova. Podle agentury AFP se západní spojenci Ukrajiny staví k podobným prohlášením skepticky.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat