- Komerční sdělení -peníze

Imunitu posílíme vitamíny C i D, ale také minerálem, bez kterého se naše tělo sotva obejde. Kterým?

Zvlášť v zimě čelí obranyschopnost organismu silnému tlaku různých chorob. O slovo se právě v tomto období hlásí virová onemocnění, rýma či nachlazení. Odolat jim můžeme díky pevné imunitě, o kterou je však třeba pravidelně pečovat.

Zázvor posiluje imunitní systém, čaj se doporučuje pít stále čerstvý.
Jak na to říká v rozhovoru pro Pravdu farmaceutka lékařce Dr. Max Sabinův Mgr. Adriána Fechová.

Proč je důležité posilovat imunitní systém zejména v zimě?
Zimní měsíce jsou z celého roku pro náš organismus nejrizikovějším obdobím. Ohrožuje nás mnohem více virů, bakterií a chladné počasí je pro ně jen nápomocné. Velká část z nich se přenáší kapénkovou cestou jako kašel, kýchání, ale také přímým kontaktem. Rovněž časté přechody z teplého do studeného prostředí a nepřiměřené oblečení mají negativní vliv na zdraví. Abychom tuto zvýšenou zátěž překonali co nejlépe, je třeba dbát na imunitní systém.

Čím si posílíme imunitu?
Posílit přirozenou imunitu pomůže správné užívání vitamínů, strava bohatá na ovoce a zeleninu. Nesmíme však zapomínat ani na spánek, pravidelný pohyb, větrání prostor či dostatečnou hygienu rukou. Rovněž je vhodné se vyhnout stresu a spěchu. Ty mají velmi negativní vliv nejen na odolnost organismu, ale narušují celkovou duševní rovnováhu.

Které výživné látky pomáhají zlepšovat obranyschopnost organismu a v jaké vzájemné kombinaci?
Obranyschopnost organismu můžeme posílit vitamíny nebo přírodními přípravky. Je na každém z nás, které látky budeme preferovat. V zimním období je důležité pravidelné doplňování hlavně vitamínů C, D, dále vitamínů skupiny B, minerály jako zinek a selen. Pro posílení imunity, zvláště během zimy, je často doporučena vzájemná kombinace vitamínu C a zinku.


Které vitamíny je třeba doplňovat v zimě?
Jak je to s vitamínem D?
Vitamin D je lepší zvolit v samostatném preparátu, kde bude zastoupen ve vyšším množství než v kombinaci s jinými. Důvodem je jeho snížená fyziologická tvorba, protože slunce je v zimních měsících méně. Z přírodních složek se doporučuje rakytník, který je bohatým zdrojem vitamínu C a to v jeho přirozené a tělem dobře vstřebatelné formě. Velmi dobrou volbou je Echinacea, která stimuluje imunitní systém a významně zvyšuje odolnost organizmu proti infekcím. Je silným antioxidantem hlavně pro dýchací a lymfatický systém. Unikátní látkou je kolostrum, které obsahuje velké množství biologicky prospěšných látek jako jsou imunoglobuliny, vitamíny, růstové faktory a minerální složky. Oblíbené je hlavně u pediatrů k posílení imunity u dětí.

Hodně se mluví o významu zinku, vitaminu C a D na imunitní systém. Jaký mají vliv na imunitu, v jakém množství je třeba je užívat?
Prvním vitamínem, po kterém saháme hlavně během nemoci je vitamín C. Výrazně zlepšuje reakce organismu, když je tělo ve stresu a tak posiluje imunitu. Díky tomu náš organismus snáze odolává onemocněním. Má vliv i na obranu organismu vůči infekcím, protože zvyšuje v krvi hladinu protilátek imunoglobulinu G. Doporučené denní dávky se liší při jeho preventivním nebo akutním užívání. Jako prevence je vhodné do těla doplnit od 100 do 250 mg vitamínu C denně. Při akutním onemocnění dvou až čtyřnásobek této dávky. Vitamin D se podílí na podpoře zdravé funkce imunitního systému a snižuje výskyt respiračních onemocnění.

Jeho význam je ovšem zřejmě širší než jen ochrana před respiračními onemocněními?
Napomáhá vstřebávání vápníku, fosforu a zajišťuje vyvážený poměr minerálů v těle. Tím pozitivně ovlivňuje zdravý růst kostí, zubů a jejich posílení. Vitamin D z velké části získáváme působením slunečního záření na naši pokožku. Jeho přísun ve formě doplňků stravy bychom si měli dopřát hlavně během zimních měsíců. Pro preventivní užívání se doporučuje 1000 až 2000 I.U. denně. Ti z nás, kteří trpí jeho výrazným deficitem, by měli denní přísun zvýšit na 3000 až 4000 I.U.

Řekněme si ještě o úloze zinku na náš organismus?
Zinek ve spojení se zmíněnými vitamíny C a D posiluje odolnost organismu před onemocněním, podporuje také hojení ran. Jeho užívání je významné rovněž při vypadávání vlasů, lámání nehtů nebo při problematické pleti. Doporučená denní dávka je 10 až 15 mg. Vhodné je užívat jej po jídle. Na trhu jsou také přípravky, které obsahují 20 až 25 mg zinku v jedné tabletě. Ty se doporučují při silných infekčních onemocněních nebo sportovcům při přetrvávající zátěži.

Proč mají lidé nedostatek těchto živin a proč je nutno užívat i výživové doplňky?
Vitamíny a minerální látky jsou základem všech fyziologických procesů v lidském organismu. Přijímáme je díky vyvážené a pestré stravě nebo ve formě výživových doplňků. Někteří z nás jsou přesvědčeni, že konzumací množství zeleniny a ovoce si doplní do těla jejich potřebný obsah.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat