Ucpaný sifon bývá poměrně častým neduhem řady domácností. Není přitom složité ho rozebrat a vyčistit. Jak na to?
Co je to sifon a jak funguje
Sifon se někdy označuje též jako zápachová uzávěrka. Jeho hlavním úkolem je zabránit stokovému vzduchu proniknutí přes zařizovací předmět zpět do místnosti. Z tohoto důvodu se všechny odpady již zápachovou uzávěrkou opatřují.
Sifony fungují na jednoduchém principu: Zůstává v nich stálá hladina vody, která funguje právě jako pachová izolace. Voda natéká z výpusti přímo do kolínka a vymění se při každém použití například umyvadla.
Proč se sifon může ucpat
Za ucpaný odpad může obecně celá řada činitelů. U umyvadla v koupelně jsou to zpravidla nahromaděné vlasy, chlupy, vousy, zbytky mýdla i další nečistoty. U kosmetiky je problematický především tuk. V kuchyni představuje problém mastnota a zbytky potravin.
Zejména u domů, které mají více bytových jednotek, na vině rovněž může být špatné odvětrávání. Takové nemovitosti vyžadují odvětrávání svrchu. Jinak může při různých typech závad, ať už jsou to ty konstrukční či jiné, vznikat tendence k odsávání vzduchu ze sifonů, které potom nemohou plnit adekvátně svou funkci.
Jak vyčistit odpad
V podstatném počtu případů postačí pro uvolnění ucpaného odpadu obyčejný instalatérský zvon. Ten umožňuje vytvořit silný tlakový ráz. Nepotřebujete přitom výraznou fyzickou sílu, podstatou je pouze najít pověstný správný „grif“.
Další možnost, čím vyčistit odpad, představuje instalatérská pružina, též nazývaná instalatérské péro. Použitelná je pro čištění odpadu od dřezů, umyvadel i praček. Vzhledem k tomu, že s tímto nástrojem lze s jistou dávkou šikovnosti vyčistit dokonce i velkou kanalizaci od rodinného domu či paneláku, je očividné, že se jedná o velmi účinný prostředek.
K čištění odpadu lze použít i další postupy. Osvědčená je mimo jiné jedlá soda, případně kypřicí prášek, ale i sůl. Tyto přísady se kombinují s octem nebo s horkou vodou. Přírodní alternativu k čištění představují i biologické enzymatické čističe.
Chemické čištění odpadů z pohledu odborníků příliš doporučit nelze, jelikož může způsobit poškození potrubí. Manipulace se žíravinami je též pro laika riskantní.
Jak rozebrat sifon
Nepomohly vám výše uvedené rady, jak na ucpaný odpad? Pak musíte přikročit k rozebrání sifonu a k jeho vyčištění. Jak na to? Platí, že u dřezu a umyvadla se je možné do sifonu snadno získat přístup zvnějšku. Jestli se ale problém nachází až za ním, bude nutné ho skutečně rozdělat.
Nejprve si připravte kbelík či umyvadlo, které pod sifon dáte. Nejprve musíte odšroubovat plastovou krytku. Tím dojde k uvolnění a, pozor, zároveň také k vypuštění oné vody, která se v sifonu vždy nachází.
Sifon je následně potřeba ručně vyčistit. Důkladně jej vymyjte a zbavte veškeré mastnoty. Na tuto nepříliš vábnou činnost si určitě vezměte rukavice. Jakmile si budete jisti, že máte vše čisté, můžete namontovat součástku nazpět. Nezapomeňte na těsnění a také na důkladnou kontrolu, že sifon nikde neprotéká. Těsnění nezapomeňte zkontrolovat, může být nutné ho vyměnit. Teprve poté můžete odstranit kbelík či umyvadlo.
Co dělat, když rozebrání sifonu nepomůže
V případě, že rozebrání sifonu nepomohlo, nečistoty mohou být usazeny dále v potrubí. V takovém případě už si sami neporadíte a bude potřeba zavolat odborníky.
Ti dokáží situaci analyzovat a problém najít. Mají k tomu pokročilé technologie v podobě inspekčních kamer. Ty velmi rychle a spolehlivě detekují kritické místo a umožňují tak navrhnout také adekvátně účinné řešení. Na paměti je potřeba mít, že řešení se volí vždy s ohledem na povahu ucpání a také dostupné prostředky.
Čištění odpadu v Praze tak nepředstavuje problém. A to ani v případě, že je situace již kritická a hrozí vyplavení nemovitosti.
https://zenyazivot.cz/co-o-vas-prozradi-vase-sperky/
https://prozenymag.cz/4-veci-ktere-musite-udelat-nez-si-zacnete-hledat-novou-praci/
https://casopiszeny.cz/ktery-krystal-je-ten-vas/