- Komerční sdělení -peníze

Jak na čištění odpadů: Co zvládnete sami a co když se vám ucpaný odpad nedaří řešit

Vyčistit odpad nemusí být úplně jednoduchý úkol. Zvolit můžete chemické i přírodní prostředky. Které z nich jsou lepší a proč? A kdy už si s odpadem sami neporadíte?

Které přírodní prostředky pro údržbu odpadu můžeme použít

S čištěním odpadu si můžeme zkusit poradit sami. První volbou pro řadu z nás mohou být přírodní prostředky. Ty jsou ekologické, jelikož neobsahují žádnou přidanou chemii ani syntetické složky. Navíc bývají šetrné i k naší peněžence, a to především proto, že mnoho z těchto surovin máme běžně doma.

Základní pilíř pro podobné amatérské čištění tvoří jednoznačně jedlá soda, ocet, prášek do pečiva nebo kuchyňská sůl. Postačí nalít horkou vodu do odpadu a nasypat jedlou sodu nebo prášek do pečiva. Vzápětí můžete nalít ocet a zalít horkou vodou. Čištění odpadu se solí se provádí podobně, tedy sůl se nechá několik hodin působit a do odpadu se nalije horká voda.

Na ucpaný odpad se používá rovněž prostředek standardně známý spíše jiným typem využití – klasická Coca-Cola. Ta obsahuje kyselinu fosforečnou, která skutečně je součástí i některých čističů. Stejně tak může být vhodná obyčejná limetka, kterou smícháte se sodou v poměru půl šálku na půl šálku.

Koupit si i v obchodě můžete přírodní prostředky na čištění odpadu. Ty jsou vyrobeny na bázi bakterií a enzymů, které umí rozložit usazené organické látky. Varianta je to dražší, ale z ekologického hlediska naprosto nezávadná.

Jak je to s používáním chemie

Co se týče chemie, látka, která se používá nejčastěji, se nazývá hydroxid sodný. Lidově se mu též říká louh, znát ho můžete i pod označením „krtek“ a jedná se o velmi silnou žíravinu. Na odpady je poměrně účinný.

Z vícero důvodů je však potřeba přistoupit k použití těchto prostředků se zvláštní opatrností. Problém s použitím agresivních čisticích prostředků může jednak nastat v případě, že má uživatel vlastní čistírnu odpadních vod (ČOV) nebo septik. V nich dochází k malému ředění a může dojít k významným změnám pH, čímž se naruší průběh biologického čištění.

Druhý problém, který může nastat nalitím chemie do odpadu, tkví v poškození tenkých plastových materiálů potrubí. Proto smí být tyto prostředky použity pouze u silnostěnných plastových nebo keramických odpadů.

Dochází zde totiž k reakci, která vyprodukuje vysoké teploty. Ta se nazývá exotermická a teploty u ní mohou dosahovat až 180 °C. Ovšem ani samotná horká voda není pro potrubí příliš prospěšná. Když ani takzvaný krtek nepomůže, coby poslední řešení můžete ještě zkusit drát pro prošťouchnutí odpadu nebo kanalizační péro, které používají i instalatéři.

Odpad vyčistí odborníci

Ucpaný odpad se tak mnohdy vyplatí spíše ponechat na odbornících, pokud si nejsme jisti, zda svým zásahem nemůžeme způsobit ještě větší komplikace.

Instalatér si naproti tomu umí poradit rychle a snadno s ucpaným odpadem kdekoli, ať už se problém týká běžného soukromého bytu, restaurace, provozovny či jiného komerčního prostoru. Dobře fungující instalatérská firma je schopna na váš požadavek reagovat prakticky obratem, jelikož pracuje v režimu 24/7.

Je však nutné si zároveň ověřit, jaké území je vámi zvolená společnost schopna pokrýt. Zajišťuje například pouze čištění odpadu v Praze, případně její působnost zahrnuje i Středočeský kraj? Zdánlivě banální detaily vám mohou ušetřit nepříjemnosti, které v krizové situaci jednoduše nechcete řešit navíc.

Profesionálové mají po ruce „arzenál“ různých metod. Využívá se chemické, ruční, tlakové a strojní čištění. Jsou tak schopni účinně vyčistit veškeré odpady. Mimo to by do portfolia takové dobře ve svém oboru etablované společnosti dále měla náležet i revize kanalizace kamerou a kompletní instalatérské a topenářské práce.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat