- Komerční sdělení -peníze

Vila Fifty-Fifty: místo, kde je dům a zahrada v rovnováze

Na okrajové části Eindhovenu, v bývalé průmyslové oblasti Strijp-R, byla v roce 2020 ukončena výstavba zajímavého rodinného domu. Vila Fifty-Fifty v sobě snoubí požadavky majitelů na minimalistický životní styl a blízkost přírody, které architekti z kanceláře Studioninedots pojali jako příležitost prosadit typ transparentního domu.
Základním principem vily je přesvědčení tvůrců, že obytné i venkovní oddechové funkce jsou při bydlení stejně důležité. Na pozemku jsou proto všechny přesně definovány a šachovnicově poskládány mezi dvě vodorovné desky, přičemž se architekti záměrně vyhýbali běžnému uspořádání.

Výsledkem je pavilonový dům, který vytváří změť vztahů mezi stavbou a krajinou, životem v interiéru a aktivitami v exteriéru, otevřenými a uzavřenými objemy. Polovina domu a polovina zahrady v jednom: Fifty-Fifty.

Obytná plocha je uspořádána horizontálně i vertikálně. Společné prostory a rodičovská ložnice se nacházejí v přízemí. Dcery mají své pokoje v samostatně stojící věži, která vyčnívá nad střechu u kraje pavilonu. Zajímavým a účelným prvkem je také malý gril upevněný v rohu střešní desky.

Každá část domu má díky osvětlení ze střešních otvorů různých tvarů specifickou atmosféru. Lze říci, že právě světlo je elementem, který nezávislé funkce vily sceluje navzájem do soudržného celku.

Dominuje sklo
Pozoruhodný je také design stavby, který architekti doplnili o několik netradičních materiálů povrchů sjednocených šedou barvou. Vile dominuje sklo, které stírá hranice mezi interiérem a exteriérem a poskytuje otevřené výhledy do okolí. Koupelna je obložena dlažbovým kamenem, ložnice a pracovna zase glazovaným obkladem, který je typičtější pro koupelny.

Kulatý přístřešek na kola je vyroben z poloprůhledného vlnitého polykarbonátu. Věž, zabalená v leštěném hliníku, jemně zrcadlí okolní krajinu. Vzorované perforace v plášti jsou inspirovány poruchami starých obrazovek, které jsou na vile zvětšeny a abstrahovány. Sluneční světlo tak přes zeď vrhá na podlahu nenápadné vzory a naopak v noci věž svítí jako lampion.

Tímto nevtíraným způsobem poukazují architekti na minulost místa – od 20. do 50. let dvacátého století se zde vyráběly televize značky Philips. Nosný sloup u hlavního vstupu je obložen pravoúhlými pozinkovanými profily a připomíná kmen jednoho druhu stromu zachovaného v okolních lesích.

A jak by jednou větou popsal koncept vily přímo architekt ze Studioninedots Jurjen van der Horst? „Nejste uvnitř ani venku, vycházíte ven, abyste se vrátili dovnitř a skončili někde venku.“

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat