- Komerční sdělení -peníze

Novodobá architektura obklopená tradiční zástavbou

V centru městské části Bratislava-Vajnory dokončili v roce 2019 realizaci rodinného domu pro mladou rodinu. Na první pohled se jedná o nenápadnou stavbu, která svým vzhledem zapadá do místní památkové zóny Vajnory. Interiér však překvapí nečekaným prostorovým zážitkem.

Příběh Domu V začal na dlouhém úzkém pozemku, na kterém byl starý dům. Z hlediska tradiční venkovské zástavby byl hodnotný, ale měl narušenou statiku. Objekt proto museli zbourat. Tím však jeho role neskončila – cihly se znovu využily a vyrostly z nich nové obvodové zdi na stopě původního domu.

Tradiční vzhled původního domu byl pro architekty zdrojem inspirace. Jeho půdorys prozradil něco o skromné ​​šířce pozemku a dalo se z něj vyčítat i něco o životě v minulosti.

Víkendový dům se střechou z mořských řas
Směrem od ulice v něm byl pokoj, takzvaný pitvor, který tvořil prostřední část domu a pomyslný komunikační uzel. Z pitvora byl dále přístup k ostatním místnostem. Ze zadní části domu pokračoval pozemek až k humnám a vinicím. Něco z tohoto uspořádání našlo své využití i dnes.

Šikmá střecha pro 21. století
Architekt Martin Skoček navrhl Dům V způsobem, který respektuje trojúhelníkové štíty okolních domů. Nelze si nevšimnout, že si zde šikmá střecha našla své uplatnění nejen z čisté nezbytnosti. Díky řešení bez rušivých prvků, jako jsou vikýře či dlouhé přesahy, získal rodinný dům moderní minimalistickou formu.

Nenápadný exteriér je bohatě kompenzován neobvyklým interiérem, který hned ve vstupních dveřích hroutí prvotní iluzi o klasickém jednopatrovém domě s rovnými stropy a odhaluje skutečnou velikost centrálního prostoru. Ten je štědře zvětšen o objem, který by byl jinak součástí půdy či obytného podkroví.

Šikmé stropy v domě přispěly ke vzniku osobitého tvarosloví. V každé místnosti podvědomě připomínají tradiční rysy lidového domu. Všechny místnosti mají originální atmosféru, ať už jde o impozantní bazilikální osvětlení v koupelně nebo útulné malé okno s předěly v místnosti orientované do ulice.

Okna fungující jako rám
Dispoziční řešení domu odpovídá potřebám mladé rodiny. Kromě běžných provozních požadavků však poskytuje i něco navíc – spojení s exteriérem. Každá zóna domu má specifický výhled do zahrady. Mimo jiné odráží i to, k čemu se místnost využívá.

Nejblíže k ulici jsou pokoje nejvíce uzavřeny. Předzahrádka, na kterou je odtud výhled, má střídmý charakter. Z obytné místnosti s velkými okny se vychází na dvůr, kde je největší podíl zpevněných ploch. Směrem do zahrady je v ložnici jedno velké okno, které vytváří spojení se zelení hned po probuzení.


Otevřete novou kapitolu ve své kariéře. Nabídka zaměstnání architekt je zde!


Materiály, které není třeba skrývat
V celém domě jsou použity hlavně materiály bez povrchových úprav. Kromě estetické funkce se tímto řešením zároveň šetří na nákladech. Jednolitá podlaha tvoří neutrální pozadí režnému zdivu.

OD PARTNERŮ ASB

Vegetační střecha snižuje v létě teplotu krytiny o 35 ° C a zadrží 83 % srážek

Bydlení může být šetrnější k přírodě ik peněžence, podstatný je dlouhodobý pohled
Dřevěný krov plní funkci střešní konstrukce, ale nelze si nevšimnout, že se jedná o netradiční řešení tohoto prvku. Za pozornost stojí zejména detail nad oknem, který je výsledkem spolupráce se statikem. Taková souhra materiálů není samozřejmostí, je třeba respektovat jistá nepsaná pravidla – jemný dekor snesou i větší plochy, dynamický dekor většinou lze použít jen z mírou jako ozdobu.

Tradičními materiály se mimo jiné podařilo dosáhnout i nadčasovosti stavby, a to bez ztráty vzdušnosti a kontaktu s přírodou. Případné napětí mezi tradičními prvky a současnou geometrií zjemňují umělecká díla a osvětlení světlíky.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat