- Komerční sdělení -peníze

Přírodě na dosah

Jeden prostor s ložnicí, kuchyní, sprchou, toaletou i technickou místností – to vše na dvanácti metrech čtverečních s impozantním výhledem do čisté přírody Jizerských hor. Součástí toho všeho je jako třešnička na dortu malá terasa, která přechází v nikde nekončící zahradu…
Na počátku byla snaha o umístění toho nejpotřebnějšího, co člověk potřebuje ke komfortnímu přenocování uprostřed přírody, na co nejmenší plochu.

„Chtěli jsme poskytnout střechu nad hlavou, ale také teplo kamna, potřebné hygienické zařízení a komfort kuchyně. To vše přizpůsobeno tomu, aby chatka Tiny House Done obstála v pusté krajině iv obytné zástavbě. Důraz jsme kladli hlavně na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším,“ říká Ing. arch. Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, který chatku navrhl společně s kolegou Ing. arch. Danielem Baudisem. Celý projekt by však nevznikl bez vize Lukáše Otevřela, který o takovém miniaturním domě už dlouho snil.

Jednopodlažní chatka o rozměrech 2,5×5 metrů je řešena jako montovaná dřevostavba založená na základovém roštu ze smrkových KVH trámů kotveným do nosného terénu pomocí zemních vrutů. Její koncept je založen na principu stavebnice tak, aby ji mohli postavit dva až tři lidé.

Jako základní materiál jsou proto použity desky z masivního smrkového dřeva. Váha jednotlivých dílů se pohybuje kolem 80 kilogramů. „Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu, aby je za pomoci běžných nástrojů a nářadí dokázal snadno smontovat každý zručnější domácí kutil svépomocí,“ popisuje Ing. arch. Daniel Rohan.

Terasa i fasáda jsou ze modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. K odvětrávání je ve fasádě na severní stěně vytvořen větrací přestup. Na plochou střechu s minimálním spádem byl položen hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitovém, šedém provedení.

Chatka je z přední strany rozdělena velkoformátovým fixním zasklením, které je s ohledem na jednoduchou montáž kvůli vysoké váze skla tvořeno ze tří samostatných segmentů.

V hlavní prosklené části, která nabízí výhled do okolní krajiny, se nachází obytný prostor s postelí, kuchyní z deskového materiálu DTD s povrchovou jasanovou dýhou a peckou. Součástí rámu zasklení je skrytá garníže, která umožňuje kdykoli v interiéru chatky vytvořit soukromí. Plná stěna skrývá toaletní kapsli se záchodem a sprchou a také technickou místnost se samostatným venkovním vstupem.

Pro vstupní dveře do obytného prostoru architekti zvolili minimalistickou kliku zaoblených tvarů DENY s kulatou rozetou a spodní rozetou s cylindrickým zámkem – vše z dílny M&T, výrobce designového dveřního kování, a to v povrchové úpravě titan černý mat.

„Titán je vysoce odolná a v současné době velmi oblíbená povrchová úprava. Na kování se nanáší pomocí speciální technologie, konkrétně fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé spojení tenké kovové vrstvy k podkladovému materiálu kování, kterým je v případě kliky DENY nerezová ocel,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, a dodává: „Titanový povrch se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči otěru a poškrábání, a barevnou a chemickou stálostí, takže bez obav odolá i náročnému horskému prostředí.“

V případě chatky Tiny House Done je jen obtížné zjistit, kde končí interiér a začíná exteriér se zahradou bez hranic…

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat