- Komerční sdělení -peníze

Rodinný dům ve Španělsku: ohleduplná rekonstrukce s důrazem na materiálnost

Renovace z pera Fuertes-Penedo Arquitectos z roku 2018, situovaná ve španělském přímořském městě Muros ve čtvrti Muraflores, netradičně spojila beton a kámen.
Rekonstrukce bývá často komplikovanější než stavba nového domu. Pokud se však při jejím návrhu spojí porozumění k okolí a jednoduchost, výsledek může být zajímavý.

Část Muraflores si ještě zachovala tradiční charakter osidlování. Vedle kamenných obydlí zde najdete i množství malých sypek, ve kterých se sušila a uskladňovala úroda kukuřice.

Starý venkovský dům stojí na strmém pozemku. Původně jej tvořily dvě spojené kamenné objemy – šlo o autentickou schéma galicijského bydlení. V jedné místnosti byla stáj, ve druhé kuchyně s troubou a kamenným chladičem.

Hillside Douplex: Nízkoenergetický dvojdům flirtuje s minimalismem
Po čase přibyla i třetí část, která však zcela odlišným materiálem razantně změnila původní charakter stavby. Pozdější úpravy sice ochránily dům před větrem, znemožnily však plně využít stávající výhledy. Interiér se rozdělil na malé a tmavé prostory.

Architektonický návrh se zaměřil na využití potenciálu místa. Zohlednil atmosféru a měřítko městského jádra, zachovaný stav domu, materiálnost kamene, výhledy na vodu a přirozené světlo.

Symbióza kamene a betonu
Dvě nejstarší části domu architekti zachovali a očistili od povrchových nánosů omítky. Třetí, sekundární, zbourali a na jejích základech vybudovali neúplnou kamennou sestavu, kde umístili vchod do domu a malý okenní otvor. Zbytek dostavby tvoří pohledový beton připomínající strukturu dřevěného obkladu. Tímto způsobem se všechny objemy vizuálně scelily a propojily.

Minimalistický interiér
Sjednocujícím prvkem interiéru je dřevo z galicijské borovice použité na podlahách. Sněhobílé příčky a nábytky vytvářejí nerušivý kontrast k surovému kameni a betonu.

V kamenné části domu zůstaly pokoje podle předchozího rozdělení. Betonová dostavba však obsahuje velké místnosti a panoramatická okna s výhledy do okolí. Vzniklý prostor je tak i přes různé výškové stupně plynulý, ale zároveň různorodý, čímž si zachovává jedinečný charakter.

V pozinkované střeše jsou umístěny tři kruhové světlíky různých rozměrů, které zajišťují další přísun přirozeného světla do jídelny, sprchy a do starých stájí.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat