- Komerční sdělení -peníze

Jak učit děti o správě peněz, úsporách a finančním plánování

Máte občas pocit, že si vaše děti vůbec neváží peněz? Už teď se bojíte, jak dokážou v pubertě a v dospělosti se svými financemi hospodařit? I tady platí ono známé „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“. Ovšem v případě finanční gramotnosti vám děti poděkují mnohem dříve než ve stáří.

Kdy začít? Nejlépe hned

Malé děti se rády učí. Všechny vědomosti nasávají jako houby a neexistuje téma, které by je nezajímalo. Proč toho tedy nevyužít?

Už školkové děti zbožňují hru na obchod. „Nakupovat“ můžete doma, fantazii se meze nekladou. Je to příjemný způsob, jak dětem nenásilně ukazovat základní principy nakládání s penězi. Nejprve nakupujte věci a potraviny, které skutečně potřebujete, až na závěr pár dobrot. Hrou můžete také naopak zdůraznit, jak by to vypadat nemělo: naplňte pomyslný košík nejrůznějšími nesmysly a zbytečnostmi a u kasy se ukáže, že nemáte dostatek peněz na zaplacení. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – děti se pobaví a vy jim předáte důležitou informaci.

Máte-li starší potomky, pro které by podobné hry byly už „pod úroveň“, sáhněte po deskových hrách. Namátkou můžeme doporučit například Monopoly.

Učení za pochodu

Nic neučí lépe než skutečný život. Berte s sebou děti do obchodu, aby viděly, co nakupujete. Nebojte se komentovat, proč tohle kupujete a proč naopak tamto nepotřebujete. Odmítnete-li jim koupit předraženou hračku, vysvětlete jim, proč vám to přijde zbytečné a kolik jiných věcí by si za to mohly koupit: „Za tohle autíčko by sis mohl koupit deset zmrzlin.“ Při platbě kartou vysvětlete, že to není zázračný způsob, jak zaplatit bez peněz, ale že jde stále o peníze, které jste vy, rodiče, vydělali.

Ptejte se. Děti milují, když je zapojíte do rozhodování. Když stojíte v obchodě a zkoumáte, které zboží je nejvýhodnější, uvažujte před nimi nahlas. Třeba jim to zabrání v lumpačení, protože se budou cítit důležitě. A především si začnou pěstovat zdravý a důležitý návyk – začnou přirozeně uvažovat o tom, za co a jestli své peníze utratit.

Veďte je také k šetrnosti. Ukazujte jim, kde a proč je dobré šetřit. Mluvte s nimi o tom, že i bydlení něco stojí. Vysvětlete, proč je nenecháte pouštět vodu z kohoutku plným proudem jen tak naprázdno do umyvadla nebo proč nevyhazujete jídlo, ale i ze zbytků vytvoříte něco dobrého.

Prasátko nebo třeba i vlastní účet

Také mají vaši prarodiče ve zvyku dávat dětem peníze? Zkuste koupit prasátko a darované peníze střádat. U toho si můžete třeba společně nakreslit, na co by si děti rády našetřily a jak dlouho to bude trvat. I malým dětem můžete vyprávět o tom, jak dělíte peníze, které vyděláte.

Když jim nakreslíte měsíční příjem jako pizzu a budete z ní ukrajovat odpovídající kousky, dovedou si lépe představit, že měsíčně mají k dispozici jen určitý obnos, který zbyde po odečtení veškerých nutných výdajů. Snadněji také pochopí, že je dobré, když jim měsíčně nějaký ten kousek pizzy zbyde.

Starším dětem se nebojte zařídit jejich vlastní účet. Je to vlastně velmi chytrý způsob, jak mít zároveň přehled o tom, kde, kolik a za co utrácejí. Ukažte jim, jak si v internetovém bankovnictví založit obálky, ve kterých mohou šetřit, a nechte je rozhodovat, za co své peníze utratí. Jejich rozhodnutí nekritizujte. Je to někdy pěkně těžké, ale odměnou vám budou děti, které nebudou muset tajit, co si kde koupily.

Věřte jim

V českých domácnostech dodnes převládá takový nešvar – lidé se o penězích, natož s dětmi, jednoduše nebaví. Není potom divu, že spousta lidí s penězi vůbec nakládat neumí. Neměli se to totiž od koho naučit. Pro děti je ale nejpřirozenější formou učení se nápodoba. Ať už vědomě nebo nevědomě, kopírují většinou právě své rodiče.

Pokuste se odložit předsudky a obavy, že bude téma financí pro děti příliš složité. Je to koneckonců jedno z hlavních témat současné doby. Věřte svým dětem v tom, že vás pochopí. Možná to pro ně bude zpočátku velké množství informací, ale všechno je to o pravidelném opakování. Komentujte, co a proč kupujete. Vysvětlujte, proč jim nekoupíte (nebo naopak koupíte) drahé značkové oblečení.

Jdete-li do banky, neodbývejte je frázemi typu „Tomu ty nerozumíš, musíme tam něco zařídit.”, ale řekněte jim co nejjednodušeji, proč tam jdete. Vyřídit investice? Využijte příležitost a jejich zájem a nastiňte jim, jak investice fungují. Prohlížíte si právě odkaz https://razdvapujcka.cz/pujcka-online? Řekněte jim, proč si potřebujete peníze půjčit a na co je potřeba dát si při půjčování peněz pozor.

Nechte dětem kontrolu nad jejich vlastními financemi. Buďte aktivními pozorovateli a nabídněte svůj názor, ale ukažte, že jim a jejich úsudku věříte. Žádný učený z nebe nespadl. Možná se teenagerka ovlivněná spolužačkami rozhodne pro koupi drahých lodiček na bláznivě vysokém podpatku za nehorázné peníze. Jestliže ale má v prasátku nebo na svém vlastním účtu dostatek peněz, řekněte jí, co si o tom myslíte, ale nezakazujte. Nejspíš si po několika protrpěných krocích uvědomí, že peníze mohla utratit lépe.

Peníze jsou součástí našich životů

Občas se rádi tváříme, že peníze neexistují. Chceme budit dojem, že nás nezajímají, že je to pod naši úroveň. Že nejsou našimi pány. Dnešní doba nabízí nepřeberné možnosti, a to se týká i financí. Byla by proto škoda, aby si děti téma peněz a všechno s tím spojené zaškatulkovaly jako tabu.

Když jim umožníme sledovat, jak s penězi nakládáme my, budeme je učit, jak s nimi pracovat, jak šetřit a jak plánovat, zvýšíme tím pravděpodobnost, že skutečně nebudou celé dny jen přemýšlet o penězích – budou mít totiž všechno promyšlené a řadu správných logických rozhodnutí budou provádět automaticky.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat