- Komerční sdělení -peníze

Rusko dnes zveřejní svou reakci na americký postoj k bezpečnostním zárukám

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že Moskva ještě ve čtvrtek odešle Spojeným státům své vyjádření k americké odpovědi na ruskou žádost o poskytnutí bezpečnostních záruk. Moskva následně svou reakci zveřejní, uvedl Lavrov.

Sleva ruský ministr obrany Sergej Šojgu, ruský prezident Vladimir Putin a náčelník Generálního štábu armády Ruské federace Valerij Gerasimov
Ruská odpověď má být podle ministra odeslána v elektronické i v papírové podobě, uvedla agentura TASS.

Rusko se od USA a Severoatlantické aliance především domáhalo ujištění, že se NATO nebude dále rozšiřovat, a že nepřijme Ukrajinu do svých řad – a že Západ nerozmístí strategické útočné zbraně v blízkosti hranic Ruska.

USA a NATO trvaly na politice otevřených dveří a právě Ukrajiny vybrat si spojence, ale vyjádřily ochotu jednat o dalších bodech v ruském návrhu.

Avšak podle materiálů, které zveřejnil španělský deník El País, USA a NATO, navrhly Kremlu jednání o odzbrojování a opatřeních k posílení vzájemné důvěry.

„Dokončujeme analýzu amerického vyjádření. Počítám s tím, že v nejbližší době se dozvíte, jak se bude situace dále vyvíjet. Přinejmenším dnes odešleme dopis americké straně,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci. Zdůraznil, že ruská odpověď bude zveřejněna.

„Usuzujeme, že je naprosto nezbytné, aby zainteresovaní členové občanských společností našich zemí měli představu, co se děje, jaká stanoviska zastává každá strana. Protože jinak – kdyby to zůstalo v tajnosti, čemuž dávají přednost naši kolegové z Washingtonu a Bruselu – se veřejné mínění zahltí lži a propagandou, která nyní zaplňuje informační prostor při popisu toho, co se děje v Evropě, na hranicích Ruska a Ukrajiny,“ prohlásil .

Moskva: Západní média se snažila rozpoutat válku na Ukrajině
Lavrov také uvedl, že neví, zda napětí kolem Ukrajiny skončí 20. února, kdy má skončit společné cvičení ruských a běloruských vojáků. Ukončení eskalace nezávisí na Rusku, napětí nezvyšovala Moskva, prohlásil Lavrov na tiskové konferenci s italským ministrem zahraničních věcí Luigim Di Maioom.

Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu na východě Ukrajiny, soustředilo v blízkosti ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Zelenskyj je ochoten setkat se s Putinem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připraven setkat se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v „jakémkoli formátu“. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský web RBK Ukrajina. Zelenskyj upřesnil, že „na (takové) přímé jednání je připraven (již) dva a půl roku“, což je ve funkci prezidenta Ukrajiny.

Podle Zelenského vždy, když Rusko veřejně řekne, že je připraveno hovořit o deeskalaci, Kyjev požádá Moskvu, aby se toto setkání „uskutečnilo v tom či onom formátu“. Rusové však „ve skutečnosti nejsou připraveni s námi komunikovat“, konstatoval.

Agentura TASS citovala Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, který ve čtvrtek uvedl, že Kyjev opakovaně navrhl setkání Putina a Zelenského, nikdy však neuvedl, „proč přesně“ by se mělo konat. Web RBK současně informoval, že Zelenskyj ve středu přicestoval na pracovní návštěvu do přístavního města Mariupol v Doněcké oblasti a ve čtvrtek vyrazil na lodi přes Azovské moře „do zóny vojenských operací v Donbase“.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat