Skútr je oblíbeným dopravním prostředkem především na krátké trasy. Jeho obrovskou výhodou je, že k jeho obsluze nemusíte vlastnit řidičské oprávnění. Věděli jste ale, že to neplatí u každého skútru?
Pro rychlou přepravu lze využít elektroskútry bez řidičáku
Elektrických skútrů je celá řada. Neliší se ale pouze podle spotřeby, vzhledu, značky či maximální dosažitelné rychlosti. Liší se také podle toho, zda je na jejich řízení nutný řidičský průkaz, či nikoliv. Jak ale poznat, do které skupiny zrovna ten skútr, který se vám líbí, patří?
Nutnost řidičského oprávnění je upravena evropským nařízením
Je to jednoduché. Stačí sledovat několik základních kategorií. V případě, že tyto kategorie dosahují určitých hodnot, pak se skútr může řadit mezi motokola. Což znamená, že není k jejich řízení nutné vlastnit řidičský průkaz.
Právě motokola nebo, chcete-li elektrovozidla jsou upravována Nařízením Evropského parlamentu a Rady Evropské unie č. 168/2013. Toto nařízení jasně stanovuje pravidla, která určí, zda můžete skútr řídit i bez řidičského průkazu.
Výkon a maximální rychlost jsou rozhodující
Mezi nejdůležitější parametr patří maximální možná rychlost, kterou elektrický skútr zvládne dosáhnout. Pokud tato hodnota nepřekročí 25 km/hod, pak je vysoká šance, že nebudete muset být při užívání tohoto skútru vlastníkem řidičského průkazu. Existují ale i další parametry.
Mezi ně patří také výkon. Ten musí být nižší nebo rovný 250 W. Není to ale až tak jednoduché. Platí tak tedy, že pokud je 250 W překročeno, již se jedná o skútr s nutností vlastnit registrační značku, zákonné pojištění i typové zkoušky. Řidič tohoto elektroskútru je také povinen nejen vlastnit řidičské oprávnění, ale také při jízdě nosit helmu.
Vlastníci řidičského průkazu skupiny B automaticky mohou řídit jakýkoliv elektroskútr
V případě užívání elektroskútru s výkonem vyšším než 250 W či s možností jízdy rychlejší než 25 kilometrů v hodině je nutné vlastnit řidičské oprávnění. Pokud jste vlastníkem klasického řidičského průkazu pro skupinu B, automaticky se na vás vztahuje pravomoc řídit elektrický skútr.
S řidičským průkazem skupiny B lze totiž řídit i vozila kategorie AM a motocykly A1 s automatem. Přičemž platí, že vozidla patřící do skupiny AM nesmí překročit rychlost 45 kilometrů v hodině.
Na jejich řízení ale stačí dosažení 15ti let věku. Vozidla ve skupině A1 pak lze řídit již od 16ti let. Stačí získat řidičské oprávnění.
Elektroskútr je nejenom v České republice velmi oblíbeným způsobem dopravního prostředku. Pokud uvažujete o jeho pořízení a nejste vlastníkem řidičského průkazu, pak se vždy držte nařízení od Evropského parlamentu a Evropské unie. To jsou totiž zákony, které jasně stanovují, v jakých případech je řidičák na elektroskútr potřeba.
https://promuze.info/kolik-by-jsi-na-sebe-vsadil/
https://muzidnes.cz/5-tipu-jak-vybrat-vypinace-a-zasuvky-pro-vas-domov/
https://spravnimuzi.cz/libi-se-vam-nova-kia-zakupte-skladovku-a-muzete-ji-mit-ihned/