Agenturní zaměstnávání je poměrně rozšířenou formou pracovně právního vztahu. Jaká jsou jeho specifika a v čem se agenturní zaměstnanci liší od těch kmenových?
Co obnáší zaměstnávání přes agenturu
Nové zakázky nebo třeba provozní špičky, to jsou fáze, kdy české firmy zvláště palčivě pociťují nedostatek pracovníků. A právě tento problém napomáhá řešit fenomén nazývaný agenturní zaměstnávání.
Jedná se o specifický typ pracovního vztahu, ve kterém figuruje trojice subjektů, a to samotný zaměstnavatel, dále zaměstnanec a ona agentura. Zaměstnanec je přímo zaměstnancem agentury a tento pracovně právní vztah má stvrzen pracovní smlouvou nebo dohodou o provedení práce. Na určenou pracovní pozici k zaměstnavateli je pouze dočasně umístěn.
V celém systému se dnes pohybují stovky tisíc lidí. Velmi rozšířené je tak především agenturní zaměstnávání cizinců. A to primárně z důvodu toho, že se tím zaměstnavatel může zbavit nepříjemné administrativy.
Jaké jsou výhody zaměstnávání přes agenturu
V případě cizinců s trvalým pobytem v ČR, případně občanů Evropské Unie či států Evropského hospodářského společenství je byrokratická náročnost srovnatelná se zaměstnáním občana českého. Cizinec pocházející z tzv. třetích zemí však potřebuje povolení k práci i k pobytu.
Primárně se užívá duálních povolení v podobě zaměstnanecké a modré karty, ale zaměstnanec může potřebovat i povolení k zaměstnání nebo ve výjimečných případech také mimořádné pracovní vízum. A to nemusí být úplně jednoduché získat. Agenturní zaměstnávání cizinců tak poměrně pohodlně zprostředkuje potřebného pracovníka.
Právě flexibilita platí za zřejmě nejvýraznější výhodu tohoto typu organizace práce. Z pohledu zaměstnavatele k dalším přednostem jednoznačně lze zařadit i možnost prodloužení zkušební doby zaměstnance a rychlejší a levnější ukončování zaměstnanců.
Jaké jsou rozdíly mezi kmenovým a agenturním zaměstnancem
Pro zaměstnance by přitom z této formy zaměstnání neměly plynout žádné nedostatky. Renomované personální agentury striktně dbají na to, aby pracovní podmínky byly srovnatelné s kmenovými zaměstnanci, což je i vyžaduje zákon.
Práci tedy přiděluje zaměstnanci sice zaměstnavatel, nicméně mzdu vyplácí přímo agentura. A zde jednoznačně platí, že zejména mzdové podmínky by tak ve srovnání s kmenovými zaměstnanci nikdy neměly být horší.
Agenturní zaměstnanec má stejně tak srovnatelné právo na čerpání dovolené. Může se tedy ocitnout i v pracovní neschopnosti a má právo odejít na nemocenskou. Agentura již od prvního dne řádně hradí odvody na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec tak může čerpat i pojistné plnění v případě pracovního úrazu a doba zaměstnání se mu počítá do odpracovaných let potřebných pro přiznání důchodu.
K nevýhodám ale může patřit už samotný fakt prostředníka. Komunikace tak může být o něco náročnější a mohou napříč jednotlivými subjekty vznikat určité nejasnosti.
https://panmagazin.cz/chabib-nalozil-mcgregorovi-umis-bit-jen-starce-penize-a-slava-ukazaly-tvou-tvar/
https://magazinmuzi.cz/velkokapacitni-party-stany-aneb-kdyz-potrebujete-misto-pro-opravdu-velkou-spolecnost/
https://spravnimuzi.cz/vavrinovec-v-nadobe-jak-casto-ho-presazovat-a-co-delat-pokud-se-nerozviji/